Dataismus – příspěvek
Já bych si teď ve svém posledním připraveném příspěvku položil otázku, kam vlastně směřujeme, a dovolil bych si nabídnout pohled přes směr, kterému se říká dataismus.
Dataismus spočívá v tom, že budeme všichni informačně propojeni. Lidi, zvířata, věci, stromy… a všechno se vším bude komunikovat.
Pro komunisty byla hlavní myšlenkou společné vlastnictví, pro kapitalismus soukromé vlastnictví, pro dataismus je to svobodný tok informací. Vše je propojeno se vším a informace proudí všemi směry úplně volně. Největším proviněním je blokování informací a nejvyšším principem absolutní svoboda informací. Chceme-li vytvořit lepší svět, musíme začít osvobozením dat, říkají dataisté. Zastánci kapitalismu věří svobodnému trhu a dataisté v neviditelnou ruku toku dat. (neomarximus, new left, genderismus, multikulturalismus….)
Volný běh informací bude nadřazen nad právo vlastnit osobní informace a omezovat jejich zveřejnění. Pokud bude trh informací absolutně otevřený, nelze ho ovládnout a tím se vytváří absolutně demokratické prostředí. Už teď je k dispozici tolik dat, že neexistuje způsob, jak je efektivně vyhodnotit, řídit a už vůbec ne je kontrolovat. A tím zmizí fake news, manipulace, propaganda a zbyde jen story a narativ – tedy způsob, jak zaujmout pozornost (attention economy).
V posledních 70 tisíci letech byly nejvýkonnějšími algoritmy na zpracování dat osobní prožitky (prožívání vlastního života, pociťování, zkušenost). Humanisté vyzdvihovali niterný prožitek, dataisté věří na sdílený prožitek. Své prožitky a pocity vyvěšujeme na internet a sdílíme. Na internetu, v aplikacích, na Facebooku a Twitteru. Algoritmy vlastních prožitků budou překonány, vlastní prožitek nahradí silnější prožitek sdílený (sdílená zkušenost) a ten bude určovat naše názory a ovlivňovat chování…
Že ne? My už v tom totiž jsme. Vzdali jsme se svého soukromí a povolili jsme algoritmům zpracovávat naše životy.
S tímto trendem se objevují i otázky:
+ Pokud se budeme čím dál tím více nechávat na počítačových algoritmech a upozadíme vlastní prožitek, nezakrní nám schopnost smyslového vnímání, intuice, svědomí a představivosti?
+ Až si necháme implantovat čipy, jak si budeme jistí tím, že nebudou programovány z nějakého centra?
+ Co se stane s člověkem a lidskou společností, až nás vysoce inteligentní algoritmy budou znát lépe, než my známe sami sebe?
+ Nezvrhne se dataismus v novou totalitu, kterou si ani neumíme představit?
Latest posts by Vadim Petrov (see all)
- Peaceful mind_Vadim Petrov ml./Veronika Mašková 8.2. 2022 - 28. 3. 2022
- Manažer je jako procesor v počítači 28.3. 2022 - 28. 3. 2022
- Vladimír Vysockij – Milej Koljo… 1984 - 27. 1. 2022